Gyopáros Alpár többek között arról beszélt, hogy vidéken élő közösségeket, bajtársiasságot, a falusi ember állhatatosságát, alázatosságát, szívósságát találjuk meg.
Úgy fogalmazott, hogy a falusi ember pontosan tudja, mi az a kihívás, "feltűri az ingujját, és legyűri a bajt", ha belevágott a villám a csűrbe, épített egy új csűrt, ha beomlott a kút, fúrt egy új kutat. A falusi ember győztes típus, olyan, amilyenek ti vagytok - mondta a rendezvény közönségének.
Felidézte, hogy amikor "vidéki fiúként" először Budapesten töltött időt, azt hitte, hogy baj van vele, mert amikor köszönt, az üzletben úgy néztek rá, mint egy marslakóra, a postás pedig megijedt tőle.
Létezik az az urbánus, liberális narratíva, hogy "a falusi ember egyenlő kockás ing, kezében a kapa". 2006-ban egy fontos állami pozíciót betöltött liberális közgazdász egy interjúban azt mondta, hogy a falu egy középkori hagyomány, fel kell szántani, és sóval behinteni, nincs rá szükség. "Ennek a gondolkodásnak az íve elvezet a mai napig, amikor a tiszások odakommentelik, hogy minek fejleszteni a falvakat, hiszen a faluban nincs semmi. Üzenjük meg neki, hogy a falu nem a múlt hanem a jövő!" - fogalmazott.
A falusi ember zsebében ilyenkor kinyílik a bicska - jegyezte meg.