Czepek Gábor úgy értékelte, hogy drámai hatással lenne a magyar családokra az orosz energiahordozók uniós embargója; számításaik szerint több mint nyolcszázmilliárd forintba kerülne Magyarországnak Brüsszel újabb terve, ez pedig a magyar emberek rezsiköltségeinek mintegy két és félszeresére emelkedését jelenthetné.
"Mi csak azt akartuk, hogy Ukrajna gyorsított uniós csatlakozásáról véleményt mondjanak az emberek. Minket érdekel, hogy mit szeretnének hazánk polgárai, míg Brüsszelt rendszerint nem túlzottan. Jött is a reakció, a büntetés az Európai Uniótól: a főként a régiónknak hatalmas veszélyt jelentő embargós javaslat" - fejtette ki a szakpolitikus.
Hozzátette: az embereknek tudniuk kell, hogy milyen következményekkel járnak a meggondolatlan, ideológiai alapú ötletek, ezért két szakértővel, Hortay Olivérrel, a Századvég kutatásvezetőjével és Tóth Máté energiajogásszal úgy döntöttek, országjárásra indulnak.
Hortay Olivér arról számolt be a lapnak, hogy a Századvég becslése alapján egy átlagos magyar család fűtési költsége évente csaknem félmillió forinttal, a jelenlegi három és félszeresére növekedne.
"Az energiaválság előtti szinthez képest az EU orosz kitettsége a gázpiacon meghaladta a negyven százalékot. Az arány 2024-re húsz százalék alá, azaz körülbelül a felére csökkent, ennek azonban az volt az ára, hogy a gáz tőzsdei átlagára több mint duplájára emelkedett. Ha Brüsszel a maradék húsz százalékot is kitiltaná, annak legalább egy újabb kétszeres áremelkedés lenne a következménye, ami fenntarthatatlanná tenné a rezsicsökkentést, és a magyar családoknak a megemelkedett piaci árakat kellene megfizetniük" - fejtette ki a szakértő.