Háromszorosára drágulhat a gáz Brüsszel tervével

A magyar családok nemcsak a rezsiszámláikon, hanem az élet minden területén éreznék a költségeik növekedését, ha megvalósulna Brüsszel terve, az orosz energiahordozók teljes embargója. A lépés ráadásul súlyosbítaná az unió gazdasági versenyhátrányát is, ami további negatív hatásokkal járna. Erről Czepek Gábor, az energiaügyi tárca parlamenti államtitkára, Hortay Olivér energiapiaci és Tóth Máté energiajogi szakértő beszélt a Magyar Nemzet egy csütörtökön megjelent interjújában.

Czepek Gábor úgy értékelte, hogy drámai hatással lenne a magyar családokra az orosz energiahordozók uniós embargója; számításaik szerint több mint nyolcszázmilliárd forintba kerülne Magyarországnak Brüsszel újabb terve, ez pedig a magyar emberek rezsiköltségeinek mintegy két és félszeresére emelkedését jelenthetné.

"Mi csak azt akartuk, hogy Ukrajna gyorsított uniós csatlakozásáról véleményt mondjanak az emberek. Minket érdekel, hogy mit szeretnének hazánk polgárai, míg Brüsszelt rendszerint nem túlzottan. Jött is a reakció, a büntetés az Európai Uniótól: a főként a régiónknak hatalmas veszélyt jelentő embargós javaslat" - fejtette ki a szakpolitikus.

Hozzátette: az embereknek tudniuk kell, hogy milyen következményekkel járnak a meggondolatlan, ideológiai alapú ötletek, ezért két szakértővel, Hortay Olivérrel, a Századvég kutatásvezetőjével és Tóth Máté energiajogásszal úgy döntöttek, országjárásra indulnak.

Hortay Olivér arról számolt be a lapnak, hogy a Századvég becslése alapján egy átlagos magyar család fűtési költsége évente csaknem félmillió forinttal, a jelenlegi három és félszeresére növekedne.

"Az energiaválság előtti szinthez képest az EU orosz kitettsége a gázpiacon meghaladta a negyven százalékot. Az arány 2024-re húsz százalék alá, azaz körülbelül a felére csökkent, ennek azonban az volt az ára, hogy a gáz tőzsdei átlagára több mint duplájára emelkedett. Ha Brüsszel a maradék húsz százalékot is kitiltaná, annak legalább egy újabb kétszeres áremelkedés lenne a következménye, ami fenntarthatatlanná tenné a rezsicsökkentést, és a magyar családoknak a megemelkedett piaci árakat kellene megfizetniük" - fejtette ki a szakértő.


Tóth Máté mindezt azzal egészítette ki, fontos, hogy a háztartások a kötelező leválást rövid távon és a közvetlen rezsiszámlákon túl is megéreznék.

Mivel a magyar beszerzés az EU orosz gázvásárlásainak a harmadát teszi ki, az embargó hamar áremelkedést, spekulációs hullámokat, akár árrobbanást eredményezhet, és a kereskedők költségnövekménye beépülne az árakba - fűzte hozzá az energiajogász.

A lap újságírójának arra a kérdésére, milyen jogi lehetőségei vannak Magyarországnak a Gazprommal kötött szerződés hosszú távú védelmére az EU-szankciókkal szemben, Tóth Máté elmondta: az Európai Bizottság egy teljesen más tárgyú kereskedelem- és támogatáspolitikai szabályozási csomag, a REPowerEU köntösébe bújtatná az összes orosz energiahordozó és -termék kitiltását, így Budapest vagy Pozsony nem tudna vétózni.

Czepek Gábor arról is beszélt, hogy óriási versenyhátrányban vannak az európai vállalatok az Egyesült Államokhoz és Kínához képest is, mert jóval többet kell fizetniük az energiáért.

Egy európai cégnek már most is négy-ötször annyiba kerül a gáz és két-háromszor annyiba az áram, mint egy amerikainak. Ez a brüsszeli büntetőpolitika, amit beígértek, tovább rontaná a helyzetüket, tehát nemcsak a magyar embereknek, cégeknek lenne rossz, hanem az egész EU-nak - mondta el Czepek Gábor arra a kérdésre, milyen következményekkel járhat az energiahordozók drágulása a magyar ipar versenyképességére és az infláció alakulására.

Az államtitkár emlékeztetett: ha az EU nemcsak ideológiai játszmaként tekintene a zöld- és az energiapolitikára, négy lépésben ledolgozhatná a versenyhátrányát.


Az első, hogy az atomenergiát támogatni kell. Szerencsére itt már kezd győzedelmeskedni a józan ész, többségbe kerültek az atompárti tagállamok. A második, hogy ösztönözni és támogatni kell az akkumulátoripart, mert megfelelő tárolókapacitás nélkül hiába termelünk áramot. A harmadik, hogy szén-dioxid-kvótarevíziót kell végrehajtani. Kiegyenlítő piacra termelő gázüzemű erőművekre ugyanis szükség van, ezek nélkül nem tudunk olcsóbb kiegyenlítő energiát biztosítani. A negyedik kulcsfontosságú elem pedig az orosz-ukrán tűzszünet elérése lenne. Ennek támogatásában Brüsszel továbbra sem jeleskedik - sorolta Czepek Gábor.

Hortay Olivér arra emlékeztetett, hogy az őszi Draghi-jelentés is világosan rámutatott: az EU versenyképességi problémáinak egyik fő oka, hogy az európai vállalatok sokkal többet fizetnek az energiáért, mint amerikai versenytársaik.

"Az orosz energia tiltásával az árhátrány drasztikusan tovább romlana. Az elmúlt években ráadásul megtanulhattuk, hogy az energia központi erőforrás, aminek a költsége valamilyen arányban szinte minden egyes termékben és szolgáltatásban megjelenik" - mondta, hozzátéve, hogy ha drágul az energia, az általános inflációs nyomást eredményez, azaz minden mást is megdrágít, és mivel az EU gazdasága szorosan összekapcsolódik, ezek a negatív hatások Magyarországra is óhatatlanul begyűrűznek.

Tóth Máté arra hívta fel a figyelmet, hogy Magyarország évek óta, menetrendszerű pontossággal megkapta a felszólítását, hogy szüntesse meg a rezsivédelmi rendszerét, mert az szolgálja az EU-s szabadpiac hiénáinak érdekét.

Ahogyan azt Tóth Máté is felidézte, rendszeresek a támadások a rezsicsökkentés ellen. Hol közvetlenül Brüsszelből érkeznek, hol közvetetten, az aktuális itthoni szövetségeseiktől. Ez nyilván nem véletlen. Jól tudják, hogy a magyar kormány azért lehet sikeres és eredményes, mert mindig figyelembe veszi a magyar emberek akaratát. A rezsicsökkentés pedig olyan intézkedés, amit a kezdetektől fogva hatalmas társadalmi támogatás övez - fejtette ki a Czepek Gábor.

MTI/A fotók illusztrációk (Shutterstock)

2025. május 22. 11:07
Égő matraccal takartuk le a holttestét - sokkoló részletek derültek ki
Felgyújtotta, majd elásta ismerősét egy három tagú hajléktalan társaság Zalaegerszeg elhagyatott, volt szennyvíztele...
Százmilliót csaltak ki egy idős nőtől Hajdú-Biharban
Százmilliós csalás áldozata lett egy idős nő Hajdú-Biharban; az egyik, ukrán állampolgárságú csalót pénzátadás közbe...
Elsuhanó ördögöt filmezett le a Mars-járó a Marson - videóval
A NASA Mars-járója, a Perseverance már jó pár ikonikus felvételt készített a vörös bolygón, de a legújabb igazi szen...
Családja tudta nélkül eltávolították egy fiatal édesanya szívét
A boncolás mutatta ki a szörnyű tettet.
Mikes Anna: kimondom, anya szeretnék lenni!
Anna most exkluzív interjút adott a Tények Plusznak. A lánykérés óta most először áll kamerák elé, hogy eláruljon mi...
Dolgozni indult, frontálisan belerohant egy traktorba - Tények 18.00
Az ütközés után a börtönőr autója az árokba csapódott, a munkagép pedig rázuhant. További részletek a Tényekben 18.0...
Újabb halálos vasúti baleset történt az országban
Halálra gázolt egy embert a vonat csütörtökön Szajolnál, emiatt késésekre kell számítani a Budapest-Cegléd-Szolnok-D...
Álnéven százmilliókat csalt ki, turistaparadicsomban bujkált
Nem akarta megölni az ügyészt, felmentették az emberölés előkészülete alól azt a magyar férfit, akit korábban a Domi...
Menczer: Ukrajna uniós tagsága milliókba kerülne minden magyar családnak
Rezsicsökkentés-vége, óriási kiadások a családoknak, ukrán maffia, rossz minőségű élelmiszer, ukrán munkavállalók és...
Kiderült, hogy ki az igazi apja a magyar származású hollywoodi sztárnak
Mariska Hargitay 61 évesen robbantotta a bombát.
Hiba történt az adatok betöltése közben
Hiba történt az adatok betöltése közben