Jakab István szerint a lopakodó brüsszeli jogalkotás nem új gyakorlat, az Európai Bizottság most is a gazdák feje fölött, őket megkerülve akar döntéseket hozni. Hozzátette, hogy az ukrajnai földbirtokokkal rendelkező nemzetközi érdekeltségek, nagybefektetők az agrárvállalkozásaikat uniós gazdaságokként akarják működtetni, ezért akarják Ukrajna gyorsított uniós csatlakozását. Közülük a legnagyobbak több mint 500 ezer hektáron gazdálkodnak, és nem szabad elhinni, hogy át fogják állítani a gazdaságaikat az uniós előírásoknak megfelelően, mert eddig sem tartottak be semmit. Amíg a magyar gazdák egészséges élelmiszert állítanak elő, meg kell ugyanezt követelni másoktól is, mert abból nem lesz versenyképesség, hogy az EU-n kívüli gazdálkodókra nem vonatkoznak az uniós előírások, a vidékfejlesztési forrásokat pedig jogállamisági feltételekhez kötik - fogalmazott.
Jakab István szerint ebben a helyzetben nem maradt más választás, csak az ellenállás, ez az egyetlen eszköz a tiltakozásra a gazdák ellehetetlenítése ellen. Előbb-utóbb a nyugat-európai társaik is föl fognak ébredni, hiszen ott is hasonló gondokkal küzdenek, csak őket a saját kormányaik nem támogatják. A magyar gazdák megküzdöttek azért, amit elértek, nem fogják feladni az eredményeiket, és ha lesz európai gazdaösszefogás, akkor lehet javítani a helyzeten. Az üzenet világos, az agrártámogatási rendszert fenn kell tartani, azt viszont nem szabad tűrni, hogy Európa "agrárskanzenné váljon", és a gazdáknak mindezt tétlenül kelljen nézniük - szögezte le a Magosz elnöke.
Papp Zsolt, a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) elnöke a 2027 utáni uniós agrárpolitikáról szóló brüsszeli anyag alapján attól tart, hogy az Európai Bizottság veszélyeztetné a magyar termelők piacait, tönkretenné a vidéket, kétes eredetű élelmiszereket juttatna a családok asztalára. Régóta lehet persze tudni, hogy az EU "gyalázatos" ötletekkel akarja ellehetetleníteni az agráriumot, elvonva a forrásokat, miközben a gazdák tiltakozásáról nem akarnak tudomást venni - mondta. De ezzel mostanra összekovácsolták az európai gazdatársadalmat, 70 érdekképviseleti szervezet tiltakozik Brüsszelben, és nincs megállás addig, ameddig nem tudják a követeléseiket érvényesíteni - hangoztatta, rámutatva: a tét a területalapú támogatások jövője, amely Magyarországon több mint 100 ezer családi gazdálkodót, őstermelőt, mezőgazdasági vállalkozót érint.