Illetve emlékeztetett, hogy az Európai Unió globális szankciós rezsimje pont azért jött létre, hogy ha a világ bármely pontján rendszerszintű emberi jogi jogsértések zajlanak, akkor az elkövetőket a közösség szankcionálni tudja.
"A holnapi napra elkészül a konkrét beadvány. A holnapi napon itt Brüsszelben be is fogjuk adni. A mai napon bejelentettem a külügyminiszteri tanács ülésén, hogy Magyarország azt kezdeményezi, hogy a magyar embert halálra verő, ebben felelősséget viselő ukrán katonatiszteket az Európai Unió helyezze szankciós listára. Ez a minimum, amit az Európai Uniónak ebben a kérdésben meg kell tennie" - fejtette ki.
A miniszter arra is kitért, hogy kollégái körében egyre durvább háborús hangulat uralkodik, egyértelmű az a törekvés, hogy még több fegyvert, s még több pénzt akarnak Ukrajnába küldeni, kielégítve az egyre jelentősebb kijevi követeléseket.
Sérelmezte, hogy a résztvevők többsége kizárólag ukrán nézőpontból erre a kérdésre, nem hajlandóak az európai vagy épp a nemzeti szempontokat figyelembe venni. "Jól láthatóan itt senkinek rajtunk kívül nem okoz problémát, hogy a növekedő fegyverszállítások árát az európai emberekkel fizettessék meg" - vélekedett.
"Továbbra is óriási a nyomás rajtunk (…) arra nézvést, hogy Magyarország végre járuljon hozzá ahhoz, hogy Ukrajnával a csatlakozási tárgyalások érdemi szakaszba léphessenek, és Ukrajna gyorsított módon tagja lehessen az Európai Uniónak (…) Világossá tettem, hogy Magyarország ebben a kérdésben nem enged, hiszen kötelez minket több mint kétmillió magyar ember világosan kinyilvánított akarata, amely szerint nem akarunk Ukrajnával egy integrációba tartozni" - szögezte le.