Ukrajna kapja az összes uniós forrás legnagyobb részét a tagállamok kárára

Az Európai Bizottság által előterjesztett 2028–2034 közötti hétéves költségvetés (MFF) jelen állása szerint Ukrajna kapja az összes forrás legnagyobb részét, miközben tagállamok, illetve az uniós, köztük a magyar gazdák támogatása jelentősen csökken az agráriumból kivont pénzek miatt. A teljes uniós költségvetés 20 százalékát Ukrajnának adják, a 10 százaléka pedig hiteltörlesztésre megy.

Az EU javasolt hétéves költségvetése rekordszintű forrásokat irányít Ukrajna irányába, miközben a bevett agrártámogatásokat jelentősen csökkenti és újabb hitelfelvételre készül. A költségvetés terve több tagállamban is heves tiltakozást váltott ki.

Az ukránbarát költségvetés legnagyobb kárvallottjai a gazdák. Az agrártámogatásból vennék el ugyanis legnagyobb részt, és azt pedig Ukrajnának adnák.

A költségvetés főösszege közel 2 ezer milliárd euró a 2028-2034-es hétéves időszakra. Ez minden eddiginél magasabb érték nominálisan, reálértéken a viszont valójában kisebb, mint az előző volt. Mivel a növekményt szinte teljes egészében felemészti a Next Generation EU hitel törlesztése.

Ukrajna a fő kedvezményezett

Az Európai Versenyképességi Alap védelmi és világűrrel kapcsolatos kerete 131 milliárd eurót különít el, ami az előző többéves pénzügyi keret ötszöröse. A jelenlegi elosztási arányokat figyelembe véve azonban ennek a 20 százaléka Ukrajnához kerülne.

Az Európai Hálózatfinanszírozási Eszköz katonai mobilitási ága megtízszereződik. A katonai vonatkozású műveletek támogatását az Európai Békekeret fedezi, aminek kerete 17 milliárd euróról 30,5 milliárd euróra nő, és a jelen állást szerint ennek is túlnyomó részét Ukrajna kapná.

A 200 milliárd eurós Globális Európa Eszköz lehetővé teszi az uniós költségvetés számára, hogy növelje a tagjelölt országoknak nyújtott támogatást, ennek szintén a legnagyobb kedvezményezettje Ukrajna lesz.

Emellett kizárólag Ukrajna számára külön 100 milliárd euró állna rendelkezésre a költségvetésből, ám ehhez az unió további hitelt venne fel. Ez támogatás lenne, de ezen túlmenően még több százmilliárd eurónyi hitelkeret hozható létre Ukrajnának.

A fotó illusztráció

Drámai csökkenés a mezőgazdasági támogatásokban

A közös agrártámogatás (KAP) kerete 386-ról 300 milliárdra csökken, ami 22 százalékos visszaesést jelent. Erre reagálva európai – köztük a magyar – gazdaszervezetek traktoros demonstrációval tiltakoztak az EU-képviseletnél, egyértelműen kiemelve, hogy a támogatás csökkentése veszélyezteti az európai élelmiszerbiztonságot, a vidéki életformát, feláldozva az egyre több kihívással (klímaváltozás, alapanyagárak) küzdő gazdákat. Hozzátéve, hogy teljesen nyilvánvaló, hogy az ukrán mezőgazdasági túltermelésnek akarnak piacot biztosítani.

Tovább folytatódna az unió eladósodása

A Bizottság új célzott válságkezelési mechanizmust javasol, amely közel 400 milliárd euró összegű hitelt nyújt a tagállamoknak, és amelyet az uniót sújtó súlyos válságok esetén kellene aktiválni. Ez eddig nem hitel alapú konstrukció volt. Viszont ezzel a tervvel tovább folytatnák az EU eladósítását.

Migrációs paktum finanszírozása

34 milliárd eurót különítenek el belügyi célokra, ami megháromszorozza az előző többéves pénzügyi keretben nyújtott finanszírozást. Ennek jelentős része a migrációs és menekültügyi paktum végrehajtását szolgálja.

Adminisztrációs kiadásokat növelnék

Miközben a gazdáktól és a felzárkóztatandó régiókban élőktől, minden negyedik európaitól megvonják a támogatások jelentős részét, addig, több mint 2500 új alkalmazottal bővítenék a brüsszeli bürokráciát.

Új saját források a tagállamok terhére

A közös uniós adósság, az NGEU hitelek megnövekedett törlesztése miatt is az Európai Unió a nettó befizető tagállamok nyomására a bevételi oldal növelését tervezi, melyhez 5 új saját forrás javaslatot tesz, melyektől közel évi 60 milliárd euró bevételt remélnek.

A javaslatok elvonják a tagállamok adóztatási jogkörét (dohánytermék adó), növelik az érintett termékek árát (ETS1, CBAM), csökkentik az uniós nagyvállalatok versenyképességét (Európai Vállalati Erőforrás). A vámbeszedési költség megtérítésének 25 százalékról 10 százalékra csökkentése a tagállami költségvetésektől vonna el forrásokat.

Éles kritikákat kapott a költségvetési tervezet

Magyarország mellett Svédország és Hollandia élesen bírálta a tervet, elsősorban azért, mert túlzottan "ukránbarát" a költségvetés, mindez pedig az agrárium és vidéki gazdák rovására megy. A gazdák ennek hangot is adtak a támogatások megvonása és Ukrajnának adása veszélyezteti az élelmiszer-ellátást és a vidéki élet fenntarthatóságát. Az Európai Parlament is aggodalmát fejezte ki amiatt, hogy a versenyképesség, kohézió, mezőgazdaság és éghajlatvédelem nem kap elegendő forrást.

2025. július 17. 10:23
Egyre több sokkoló felvétel kerül napvilágra az ukrán sorozóbizottságok brutális módszereiről. Az elmúlt időszakban ...
Halálra gázoltak egy kerékpárost szerdán Hajdúböszörményben.
Július 15-én a második magyar kutatóűrhajós, Kapu Tibor és az AX-4 űrmisszió legénysége épségben hazatért a Nemzetkö...
42 métert zuhant egy vízesésről egy ausztrál férfi.
A másik két utas könnyebben sérült.
A kormány kitiltotta azt a három, a kényszerszorozásokért felelős ukrajnai tisztségviselőt Magyarország területéről,...
Ismét berendelték Ukrajna magyarországi nagykövetét a Külgazdasági és Külügyminisztériumba, ezúttal a palágykomoróci...