A Nemzeti Közszolgálati Egyetem (NKE) Államtudományi és Nemzetközi Tanulmányok Kar Gazdaság és Versenyképesség Kutatóintézetének munkatársa szerint Ukrajna uniós csatlakozása beláthatatlan gazdasági és társadalmi következményeket hozhat Magyarországra, mivel az agrárválság, bizonyos piacok beszűkülése, illetve megszűnése mellett azzal is számolni kell, hogy a magyar családok legelőször a munkaerőpiacon, valamint a szociális és egészségügyi szférában megjelenő problémákkal szembesülhetnek.
Az elemző vélekedése szerint az uniós csatlakozással együtt járó határnyitás következtében több tízezer olcsó ukrán munkavállaló jelenhet majd meg, akik bizonyos területeken elvehetik a munkát honfitársainktól, emellett a reálkeresetek elmúlt 15 évben tapasztalt növekedési dinamikája is megtörhet.
Szalai Piroska álláspontja alátámasztásra a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) azon adatait említette, amelyek szerint az idén január 1-jén Magyarországon tartózkodó ukrán állampolgárok, valamint a Magyarországon élő, Ukrajnában született magyar állampolgárok száma együttesen 96 500 volt.
A Nemzeti Foglalkoztatási Szolgálat (NFSZ) legfrissebb jelentése szerint 2023. december 31-én 39 819 érvényben lévő munkavállalási engedélyt tartottak nyilván ukrán állampolgárok számára, ezek közül mindössze 2080-at adtak ki 2023-ban, és az érvényben lévő engedélyek csaknem 94 százaléka szakképzettséget nem igénylő, egyszerű munkakörökre, valamint gépkezelői, összeszerelői és járművezetői pozíciókra vonatkozott. Ez a rendkívül magas arány kizárólag az Ukrajnából érkező munkavállalókra jellemző; ezzel szemben a Szerbián és Ukrajnán kívüli, nem uniós harmadik országból érkezők esetében az egyszerű munkakörök aránya csupán valamivel több mint 50 százalék - ismertette az elemző.