Dömötör Csaba magyar újságíróknak nyilatkozva emlékeztetett: az Európai Bizottság hétfőn agrárkereskedelmi megállapodást kötött Ukrajnával, amivel - mint kiemelte - újabb lépést tett afelé, hogy megnyissa az EU piacait Ukrajna előtt.
A megállapodás kimondott célja, hogy előkészítse a teljes jogú uniós tagságot Ukrajna számára - hívta fel a figyelmet. Ennek érdekében meghatározzák, hogy egyes termékekből mennyit kell beengedni az EU-ba Ukrajnából vámmentesen - tájékoztatott. A pontos kvótákat még nem hozták nyilvánosságra, de a felek között létrejött korábbi szabadkereskedelmi megállapodáshoz képest jóval nagyobb mennyiségű gabonát, csirkehúst, tojást, mézet és más agrártermékeket kellene beengedni az uniós, illetve ennek megfelelően a magyar piacra. Ez súlyos következményekkel jár a magyar gazdákra nézve - jelentette ki.
Noha bejelentették, hogy Ukrajnának bizonyos uniós szabályokat át kellene vennie, név nélkül nyilatkozó uniós bürokraták bevallották, hogy senki nem fog ellenőröket küldeni Ukrajnába azért, hogy ellenőrizzék, hogy ez megtörténik-e. Ez azért sarkalatos kérdés, mert a Farm Europe brüsszeli elemzőintézet kimutatása szerint jelenleg legalább 68 olyan növényvédő szert használnak Ukrajnában, amelyeket az Európai Unióban már rég betiltottak, ráadásul génmódosított termelés is zajlik - hangsúlyozta.
Szavai szerint nem megkerülhető körülmény az, hogy a megállapodással nem az ukrán kistermelőket hozzák helyzetbe, hanem a több százezer hektáron gazdálkodó agrárholdingokat, melyek jelentős részben nyugat-európai, illetve amerikai óriáscégek és befektetési alapok tulajdonában vannak.